Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Ogrodowa oaza: Projektowanie i aranżacja przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz domu

Ogrodowa oaza: Projektowanie i aranżacja przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz domu

OGRÓD JAKO PRZESTRZEŃ REKREACYJNA
Ogrodowa oaza: Projektowanie i aranżacja przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz domu

Zarówno dla miłośników natury, jak i osób, które chcą się zrelaksować na świeżym powietrzu, ogród jest idealnym miejscem na odpoczynek. Projektowanie przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz domu wymaga jednak nieco więcej zaangażowania i kreatywności, niż sprawienie sobie mebli ogrodowych i roślin w doniczkach.

PRZED URUCHOMIENIEM PROJEKTU
Zanim przystąpisz do urządzania swojego ogrodu, powinieneś jasno określić swoje potrzeby i preferencje. Zadaj sobie pytania: co chcę osiągnąć, jakie funkcje ma pełnić mój ogród, jaki styl mi się podoba, do czego będzie mi potrzebny? W odpowiedziach znajdziesz wskazówki, którymi kierując się zajdziesz tam, gdzie chcesz.

KONKRETNE ETAPY URUCHOMIENIA PROJEKTU
Projektowanie przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz domu to nie tylko wybór mebli czy placów zabaw. Poniżej prezentujemy kilka etapów, które powinny Cię poprowadzić ku wymarzonej oazie odpoczynku:
1. Koncepcja – zastanów się, jaki styl willi najlepiej zostanie wpisany w krajobraz i jaki będzie odpowiedni dla posiadanej posesji.
2. Wymiary – zmierz powierzchnię działki i oceń, ile przestrzeni jesteś w stanie spożytkować.
3. Funkcjonalność – przyjrzyj się, jakie funkcje posiadać muszą poszczególne elementy ogrodu (choćby ławki, rośliny, miejsca relaksu).
4. Harmonia – zrób sobie wizualizację, dobierając kolorystykę, elementy wyposażenia i całość rozmieszczenia obiektów.

ELEMENTY I PORADY
Przy projektowaniu i urządzaniu swojego ogrodu warto pamiętać o kilku ważnych elementach, które pozwolą na stworzenie idealnej przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz:
– Oświetlenie – dobierz ciepłe, dekoracyjne źródła światła, takie jak latarnie, lampki, dyfuzory.
– Roślinność – zdecyduj, jakie rośliny i drzewa najlepiej będą harmonizowały z Twoim widzeniem, a jednocześnie stanowić będą naturalną ścianę oddzielającą przestrzenie.
– Elementy wodne – o ile posiadasz odpowiednią powierzchnię, fontanna albo mały basen wprowadzą dodatkowy spokój i wrażenie chłodu.
– Meble – meble poza samym wyglądem powinny być przede wszystkim funkcjonalne – aby były wygodne podczas leżenia i odpoczynku.
– Wolnostojący grill – stanowi ciekawy element, który pozwala na organizowanie przyjęć dla gości lub rodzin.

Podsumowanie
Projektowanie i aranżacja przestrzeni rekreacyjnej na zewnątrz domu to proces czasochłonny i wymagający uwagi na wiele niuansów. Warto jednak zadbać odpowiednio o miejsce, w którym będziemy odpoczywać, relaksować się i spędzać wolny czas. Ogród to przestrzeń, która pozwala nam na regenerację sił, ale także na kontemplację natury i spędzenie niezapomnianych chwil z bliskimi.