Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Romantyczny urok prowansji: Styl francuskiej wsi we wnętrzach

Romantyczny urok prowansji: Styl francuskiej wsi we wnętrzach

Romantyczny urok Prowansji: styl francuskiej wsi we wnętrzach

Prowansja kojarzy się z pięknymi krajobrazami, wspaniałą kuchnią, winami i przede wszystkim z romantycznym stylem wystroju wnętrz. Francuska wieś urzeka swoim kolorytem, prostotą i używaniem naturalnych materiałów. Choć niejednokrotnie kojarzona jedynie z luksusowymi willami na południu Francji, styl prowansalski stosujemy coraz częściej w naszych domach. Jak go wprowadzić do siebie?

1. Kolorystyka – ziemia i słońce

Styl prowansalski to przede wszystkim ciepła kolorystyka. Dominują w niej barwy ziemi – beże, brązy i szarości. W połączeniu z odcieniami oliwkowymi i morszkowymi nadają wnętrzu stylu prowansalskiego. W dodatku zamieszanie tych odcieni zachęca do aranżowania wnętrza w stylu minimalistycznym.

2. Materiały – bejca, drewno i kamień

Charakterystyczną cechą wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim są materiały – bejca, drewno i kamień. Wszystkie te elementy powinny być naturalne, ponieważ to właśnie one nadają wnętrzom tę wyjątkową atmosferę. W stylu prowansalskim wykorzystuje się także materiały imitujące drewno, na przykład płyty z płynnego drewna czy panele PVC.

3. Meble – klasyczne i połączenie stylów

Meble w stylu prowansalskim powinny być proste, klasyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Warto postawić na duże, drewniane stoły, krzesła z matową tapicerką, sofy z materiału oraz poduszki i pledy w naturalnych kolorach. Prowansalskie wnętrza to także połączenie stylów – wiejskiego i mieszkalnego. Do wnętrza w stylu prowansalskim można wprowadzić akcenty w stylu shabby chic.

4. Dodatki w postaci roślin

Rośliny to element, który doskonale wpisuje się w klimat prowansalskiego stylu. Najczęściej stosowane to zioła – lawenda, bazylia i rozmaryn. Rośliny powinny być umieszczone w metalowych donicach, wiklinowych koszach lub na skromnych, drewnianych półkach.

5. Oświetlenie w stylu prowansalskim

Klimat wnętrza w stylu prowansalskim można wzmocnić odpowiednim oświetleniem. Idealnie sprawdzą się kryształowe żyrandole, klasyczne lampy stołowe lub wiszące latarnie. Dzięki nim wnętrze nabierze jeszcze większej wyjątkowości.

Wprowadzenie do naszych wnętrz elementów stylu prowansalskiego pozwala przede wszystkim na uzyskanie przytulnej i romantycznej atmosfery. Dodatkowo, prosta forma i naturalne materiały wprowadzają do domu spokój i harmonię. Koniecznie warto spróbować!