Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Ogród w październiku – co trzeba zrobić?

Ogród w październiku – co trzeba zrobić?

Kalendarz ogrodnika

Każda pora roku, każdy miesiąc oznacza inne obowiązki ogrodnicze. Ogród to z pewnością duże możliwości rekreacji i odpoczynku, ale także określone obowiązki. Dbanie o ich odpowiednie, staranne wypełnienie sprawia, iż ogród jest piękny, zadbany i wysoce funkcjonalny. Październik – co należy wówczas zrobić w ogródku? – odpowiedź znajdziesz poniżej.

Ogród w październiku

Kalendarium prac ogrodniczych w październiku przewiduje kilka ważnych czynności, dzięki którym ogród będzie prezentował się nienagannie. To ważny czas, ponieważ jest już jesień, po której nastąpi zima a wraz z nią mróz i ciężkie dla roślin warstwy śniegu. Do tego wszystkiego trzeba oczywiście odpowiednio przygotować ogród:
1. Krzewy – październik to doskonały czas na ich sadzenie. Jeśli więc pragniesz posiadać kilka w swoim ogródku, nie zwlekaj i zasadź je.
2. Jeśli kasztanowce w ogrodzie żółkły latem, prawdopodobnie oznacza to, iż szrotówka kasztanowcowiaczka żerowała. Należy więc dokładnie zgrabić liście drzew, pakować w worki i wyrzucać do odpowiedniego pojemnika. Z takimi szkodnikami należy walczyć właśnie w ten sposób.
3. Polska jesień bywa różna. Jeśli nie jest deszczowa, trzeba pamiętać o podlewaniu krzewów iglastych. W przeciwnym razie może dopaść je susza fizjologiczna.
4. Październik to dobry czas na sadzenie narcyzów, hiacyntów albo pięknych tulipanów. Jeśli pragniesz widzieć je w swoim ogrodzie, warto posadzić je właśnie w październiku.
5. Należy również pamiętać o uporządkowaniu ogrodu. W tej kwestii bardzo ważne jest zebranie resztek kwiatów, które określane są mianem sezonowych. Wokół kwiatów dwuletnich należy rozłożyć korę albo suche liście.
6. W październiku trzeba także zadbać o trawnik, a więc skosić trawę. Tę czynność należy wykonywać dopóki trawa rośnie, w obecnym klimacie jest to często konieczność również w listopadzie.
7. Oczko wodne – jeśli posiadasz je w swoim ogrodzie, musisz zadbać o to, aby na powierzchni wody nie było liści. Opadają i zamulają zbiornik. Po wybraniu liści warto zabezpieczyć oczko gęstą siatką.

Podsumowanie

Jesień może być pięknym czasem w ogrodzie, szczególnie jeśli jest piękna, w kolorach pomarańczy i złota. Ta pora roku nie oznacza jednak, iż posiadacz ogrodu może przestać o niego dbać. Październik to jeszcze nie pora na to, aby odstawić grabie i nożyce.