Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Vintage i retro: Odrobina nostalgii we wnętrzach

Vintage i retro: Odrobina nostalgii we wnętrzach

Od dawna moda na styl retro i vintage króluje w świecie wnętrzarskim. Podążając za współczesnymi trendami wiele osób decyduje się na odrobinę nostalgii w swoim otoczeniu. Zastanawiacie się, jak wprowadzić odrobinę przeszłości do swojego mieszkania? Przeczytajcie poniższy artykuł.

Styl retro i vintage – o co chodzi?

Retro i vintage to dwa style, które często używane są zamiennie, jednak warto znać ich subtelne różnice. Vintage to styl inspirowany dziełami artystycznymi i przedmiotami z lat 20-60 XX wieku. Charakteryzują go przede wszystkim stare meble, lampy, porcelana czy też obrazy w stylu oldschool. Retro natomiast, to styl, który odwołuje się do lat 50-70 XX wieku, gdzie dominują kolory pastelowe, jasne meble oraz kolorowe dodatki.

Jak wprowadzić styl vintage i retro do wnętrza?

1.Znajdźcie odpowiednie akcesoria. Wprowadźcie do mieszkania drobne przedmioty, jak porcelana z czasów PRLu,skarpetki przodków, czy też sztućce z lat 50-60 XX wieku.

2.Dekoracje na ścianie. To, co stroiło salony w przeszłości, teraz może być elementem dekoracyjnym w Waszym mieszkaniu. Obrazy w stylu pop-art czy też kolaże z jawajskimi plakatami to tylko niektóre z pomysłów.

3.Klasyczne meble. Meble, które przetrwały wiele pokoleń, teraz znowu są na czasie. Stare konsole, komody, łóżka, to połączenie stylu klasycznego z novum.

4.Zdobienia zwierciadeł. Właściciele starych spiżarni doskonale wiedzą, jak cenne mogą być stare ramy zwierciadeł. Mogą one mieć wiele kształtów i rozmiarów. Wyróżniają się między innymi, stylami: glamour, art déco czy też barok.

5.Charakterystyczne lampy. Lampy, a szczególnie te z lat 60-70 XX wieku, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Współczesne modele inspirowane właśnie tymi latami to już klasyka.

Podsumowanie

Styl vintage i retro to wspaniała odmiana dla osób, które odważnie chcą wprowadzić nieco przeszłości do swojego wnętrza. To dobry wybór dla osób, które wiedzą, że czasem warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, a klimat sprzed lat nierozerwalnie wiąże się z wyjątkowym klimatem i wytwarza niepowtarzalną atmosferę.