Jakie ogrzewanie w domu podłogowe czy grzejniki? Ogrzewanie podłogowe czy mieszane?
Jednym z kluczowych wyborów podczas planowania instalacji montowanych w nowym domu jest wybór sposobu ogrzewania. Tradycyjne dotychczas ogrzewanie pomieszczeń za pomocą grzejników ściennych zostaje często wypierane przez bardziej nowoczesne i całkiem odmienne ogrzewanie podłogowe. Obydwa sposoby ocieplania mieszkań mają swoje mocniejsze i słabsze strony. Wybór zależy jedynie od naszych własnych preferencji oraz oczekiwań.
Wymagania techniczne – jakie ogrzewanie w domu podłogowe czy grzejniki?
Zastanawiając się, jakie ogrzewanie w domu podłogowe czy grzejniki będzie najlepsze, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wymogi, które należy spełnić, montując dane urządzenie grzewcze. W przypadku wykorzystania kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła najlepszą opcją będzie dla nas ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie to polega na niskotemperaturowym rozprowadzaniu ciepła na dużej powierzchni. Natomiast zarówno kocioł kondensacyjny, jak i pompa ciepła doskonale sprawdzają się w przypadku pracy z wodą zasilającą o niższej temperaturze, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników ściennych. Oczywiście stosowanie grzejników w przypadku tych urządzeń nie jest wykluczone. Wymagałoby to jednak zastosowania grzejników o odpowiednio większej powierzchni tak, by mogła ona kompensować niższą temperaturę wody zasilającej.
Idealnym rozwiązaniem do grzejników są natomiast kotły na paliwo stałe. Najbardziej efektywnie pracują one podgrzewając wodę do bardzo wysokich temperatur. To z kolei jest bardzo optymalnym środowiskiem pracy grzejników ściennych i w tym przypadku będą działały, w pełni wykorzystując cały swój potencjał grzewczy. Jeśli jednak mając kocioł na paliwa stałe, zapragniemy ogrzewania podłogowego, da się to z pewnym wysiłkiem osiągnąć. Należy w takim przypadku zastosować rozwiązania techniczne, które obniżą temperaturę wody znajdującej się w instalacji.
Cechy ogrzewania podłogowego i grzejników
Myśląc o charakterystyce danego ogrzewania, warto wziąć pod uwagę rozkład temperatur, który będziemy przecież odczuwać każdego dnia w sezonie grzewczym. W przypadku tradycyjnych grzejników zauważyć można pewną nierównomierność i nieefektywność. Ciepło bowiem promieniując z grzejnika, ucieka od razu w górną część pomieszczenia, skąd dopiero powoli opada na dół, osuwając się po ścianach. Powstaje przez to efekt odwrotny do preferowanego, gdyż cieplej jest nam w tułów i głowę, natomiast w rejonie stóp temperatura może pozostawać zbyt niska. W pełni sezonu grzejnik będzie też o tyle silnym źródłem ciepła, że w jego pobliżu może być nieprzyjemnie gorąco, natomiast w najbardziej oddalonych rejonach pomieszczenia może być nadal za chłodno. Jednakże zaletą grzejników jest możliwość szybkiej zmiany temperatury na niższą lub wyższą, zależnie od potrzeby.
Ogrzewanie podłogowe daje bliski ideałowi rozkład temperatur w docieplanym pomieszczeniu. Unoszące się ciepło rozkłada się wyjątkowo równomiernie ze względu na powierzchnię grzewczą. Przede wszystkim jednak ciepło promieniuje od dołu ku górze, dając przyjemny efekt ogrzewania w pierwszej kolejności stóp, bez nadmiernego przegrzewania głowy i tułowia. Wadą tego typu konstrukcji jest jednak to, że każda zmiana temperatury będzie stosunkowo długim procesem w porównaniu do zmiany temperatury grzejników.
Ogrzewanie podłogowe czy mieszane
Swego rodzaju kompromisem może być zastosowanie ogrzewania mieszanego. Jeśli zastanawiamy się, czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy mieszane, należy wziąć pod uwagę wiążące się z tym komplikacje. Niezbędne jest bowiem zastosowanie mieszaczy, które pozwolą na niezależne sterowanie obiegami podłogowymi oraz grzejnikowymi. Jest to skomplikowana i droga aparatura, przez co koszt instalacji grzewczej może być ostatecznie nawet dwukrotnie wyższy.