Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Jak dobrać odpowiedni materiał na zasłony?

Jak dobrać odpowiedni materiał na zasłony?

Odpowiedni materiał na zasłony musi spełniać często przynajmniej dwie role: dekoracyjną i zaciemniającą. O ile do salonu, który służy domownikom jedynie w celach wypoczynkowych, czy rekreacyjnych nie musimy kupować typowych zasłon zaciemniających, o tyle do sypialni, pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, czy pokoju gościnnego, jak najbardziej. Sprawdź, jaki materiał na zasłony będzie najbardziej odpowiedni i czy warto kupować zasłony na metry!

Rodzaje tkanin – wybierz najlepszą do Twojego domu!

Najczęściej zasłony szyje się z różnych materiałów poliestrowych. Sztuczne włókna są dosyć odporne na zabrudzenia i pranie. Zazwyczaj też, jeśli zasłony są dobrze wymierzone, poliester idealnie układa się i elegancko prezentuje w każdym pomieszczeniu. Popularne są także zasłony na metry, wykonane z aksamitu lub pluszu. Materiał ten daje na ogół doskonałe zaciemnienie, ale pamiętajmy oczywiście, że im ciemniejsza barwa zasłony, tym lepsza ochrona przed wpadającymi do pomieszczenia promieniami słońca. Inną grupą tkanin, z których może powstać zasłona jest juta – wspaniale się komponuje we wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym, wiejskim, boho oraz skandynawskim lub minimalistycznym. Wszystkie wymienione materiały dają dobre zaciemnienie. Do salonu lub pokoju, gdzie nie zależy nam na ochronie przed słońcem, szczególnie rano, możemy wybrać lekkie zasłony o delikatnie prześwitującej tkaninie, takie jak zasłony tiulowe, taftowe, czy uszyte z szyfonu. Do stylu glamour lub wnętrz o zdecydowanie eleganckim charakterze będą pasowały zasłony z perkalu, który jest rodzajem cienkiej, ścisłej tkaniny bawełnianej z widocznym połyskiem.

Zasłony metrażowe – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zasłony, o których mowa będą doskonałe do dużych okien. Niezastąpione w salach bankietowych, czy restauracyjnych, gdzie odbywają się uroczystości, takie jak śluby czy chrzciny. Zasłony kupowane na metry to również dobra opcja w przypadku okazałych pomieszczeń w domu, a zwłaszcza salonów z przeszklonym tarasem. Podczas składania zamówienia możemy dobrać zazwyczaj usługę dodatkową, jaką jest obrębianie zasłon, czy dopasowanie jej do rodzaju karnisza – istotne jest to, czy mają być to modele zakładane na żabki, flexy czy też przelotki. Warto mieć również na uwadze, aby zasłony, które będą kupowane na metry zostały dokładnie wymierzone. Zasłony mogą, a nawet powinny być nieco dłuższe od firanek,. dlatego jeśli zdarzy się nam, że pomylimy się o dwa lub trzy centymetry, wówczas różnica nie będzie widoczna gołym okiem. Jeżeli zamawiamy zasłony bez obrębiania, ponieważ chcemy zrobić to sami, wtedy trzeba pamiętać, aby dodać te kilka nadmiarowych centymetrów do podanych wymiarów. Gdy okaże się, że zasłona będzie nieco dłuższa, nie stanowi to raczej problemu. Całość wypada gorzej, kiedy zasłona jest w widoczny sposób krótsza, a spod niej wystaje firanka. Taki widok psuje nawet najpiękniejsze i designerskie aranżacje wnętrz,

Aranżacja wnętrza ma znaczenie – dobierz materiał do pozostałych tekstyliów!

Świetnym pomysłem jest uszycie zasłon i poduszek dekoracyjnych z tego samego rodzaju materiału. Dzięki takiej spójności stylistycznej uzyskujemy harmonijną i wyważoną przestrzeń, w której przyjemnie się przebywa i odpoczywa. Pamiętajmy też, że jeśli mamy salon urządzony w lekkim stylu skandynawskim nie będą do niego pasowały ciężkie zasłony z aksamitu. Jeśli natomiast w naszym wnętrzu króluje styl klasyczny, retro lub modern, wówczas takie zasłony będą jak najbardziej pożądane. W doborze idealnie dopasowanych do wnętrza zasłon, kieruj się kolorem i fakturą pozostałych tkanin. Zastosuj złotą zasadę: jedno pomieszczenie – jedna paleta barw, składająca się maksymalnie z trzech pokrewnych kolorów.