Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Dobór kieliszków do wina

Dobór kieliszków do wina

Ludzie często mają wątpliwości odnośnie doboru odpowiednich kieliszków do wina. Problem na pierwszy rzut oka może wydawać się błahy, bo przecież kieliszki do wina to po prostu kieliszki do wina. Okazuje się jednak, że kłopot jest bardziej złożony, a do każdego rodzaju wina zaleca się stosowanie innych kieliszków, wyspecjalizowanych pod to właśnie wino. Zatem, jak dobrać kieliszki do wina? Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od dowiedzenia się, jakie wino będziemy chcieli komuś zaoferować.

Na początek, ważnym aspektem w kontekście wyboru kieliszków do wina jest szkło. Każdorazowo, powinniśmy stawiać na szkło cienkie, z którego picie jest po prostu lżejsze i prostsze. Innym ważnym elementem jest to, że szkło powinno być bezbarwne – szkła kolorowa nie nadają się do win, gdyż w większości przypadków zaburzają one kolor wina, co z kolei może negatywnie wpłynąć na odczuwany przez osoby pijące wino smak. Podsumowując dobór szkła, zaleca się wybór kieliszków z cienkim szkłem, jak i również unikać powinno się dobierania szkieł kolorowych.

Warto wspomnieć także o samym nalewaniu wina do kieliszków. Nigdy nie powinniśmy nalewać wina do pełna – istnieją nawet optymalne proporcje, które stosowane są w restauracjach czy winiarniach. Wino czerwone powinno zapełnić mniej więcej jedną trzecią kieliszka, natomiast wino białe powinno wypełnić około połowy kieliszka. Wart odnotowania jest również przypadek win musujących, a zapełnienie kieliszka w ich przypadku powinno wynosić cztery piąte części kieliszka. Pozostaje jeszcze podział na konkretne rodzaje win. Do innych kieliszków nalejemy bowiem wina białe, do innych czerwone. Podobnie, różne kieliszki będą zalecane dla win musujących, inne dla win wytrawnych, inne dla win młodych, a inne dla win starszych. Nowinek jest naprawdę bardzo dużo i warto się w nie zagłębić. Temat jest niezwykle ciekawy i popularny, gdyż coraz częściej w ramach niedzielnych rodzinnych obiadów, na stole stawia się wino, które przyczynia się do wspomagania procesu trawienia.