Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Centra handlowe: Projektowanie atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni zakupowych

Centra handlowe: Projektowanie atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni zakupowych

Centra handlowe: Projektowanie atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni zakupowych

W dzisiejszych czasach centra handlowe są na każdym kroku. W każdym większym mieście funkcjonują duże galerie i sklepy, które przyciągają klientów nie tylko fajnymi produktami, ale również interesującą architekturą i nietuzinkowym wystrojem. Projektowanie centrów handlowych nie tylko musi być atrakcyjne, ale przede wszystkim – funkcjonalne, żeby zamienić spacer w przyjemne zakupy.

1. Lokalizacja i wielkość obiektu

Przy projektowaniu centrum handlowego jednym z pierwszych wyzwań, jakie staje przed projektantami jest wybór odpowiedniego miejsca oraz wielkości obiektu. Lokalizacja powinna być dogodna dla klientów, z łatwym dojazdem z różnych części miasta. Dużo zależy również od zasięgu klientów, których mamy zamiar przyciągnąć. Wszystko zależy od planów inwestora oraz cen wynajmu oraz metrażu powierzchni.

2. Funkcjonalność przestrzeni

Ważnym elementem projektowania centrum handlowego jest stworzenie funkcjonalnego układu przestrzeni. Musimy przemyśleć położenie poszczególnych działów, aby stworzyć wygodną dla klienta trasę. Ważne jest to, aby klient mógł swobodnie poruszać się po całym centrum, a jednocześnie łatwo dotrzeć do sklepu poszukiwanego produktu. Właściwe rozmieszczenie sklepów, punktów usługowych oraz restauracji zapewni użytkownikom centrum skrzyżowanie przestrzeni do wypoczynku i zakupów.

3. Oświetlenie i design

Kolejnym elementem przyciągającym klientów jest design i oświetlenie obiektu. Prosty lub innowacyjny wystrój to znakomite narzędzie w przyciąganiu konsumentów, którzy zdecydują się na zakup, a w dalszej perspektywie wrócą po raz kolejny do danego sklepu lub całego obiektu. Projektanci muszą dokładnie przemyśleć sposób oświetlenia, aby stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, która zaintryguje klientów.

4. Budowanie inspiracji – „shoppping entertainment”

Dodatkowo, w projektowaniu centrów handlowych, w ostatnich latach stawia się na wykorzystanie wszelkich dostępnych narzędzi, by przyciągać do siebie nie tylko klientów ale i turystów z innych miejscowości. Przebrzmiały już dzień, gdzie centra handlowe to tylko sklepy. Do naszych dni docierają propozycje, które bywają na granicy amerykańskiego widzimisię, ale są kolejnym elementem, które zachęcają do wyboru jednego, konkretnego centrum. Takimi elementami są: niezapomniany design, bogaty wystrój, ale przede wszystkim „shopping entertainment” – czyli organizowanie dodatkowych eventów dla klientów, na przykład pokazów mody czy eventów kulturalnych.

5. Ekologia

Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, segregowanie śmieci czy odzysk odpadów to kwestie, które w dobie zwiększonej wrażliwości na problem zmian klimatycznych są ważne. Centra handlowe, które stawiają na ekologię i zrównoważony rozwój są bardziej przyjazne dla środowiska i zyskują dużą popularność w oczach klientów. Coraz częściej inwestorzy projektują obiekty, które wykorzystują np. światło naturalne. Elementy biophilica, czyli naturalna zielenina, wodospady, wodne tory pomiędzy sklepami inspirują zapraszają do odkrywania i spełnienia marzeń nawet tych najbardziej wymagających klientów.

Projektowanie centrów handlowych to wielki wydatek. Musi się on jednak opłacić. Współczesny klient jest wymagający i wie, czego pragnie. Wielkość i funkcjonalność obiektu, wystrój, atrakcje dodatkowe, czy ekologia to kwestie, na które zwracamy coraz większą uwagę przy wyborze centrum handlowego. Projektanci, którzy starannie myślą o potrzebach klientów, chcąc przyciągnąć ich uwagę, oraz poprzez solidne projektowanie i wykonanie, tym bardziej, żeby utrzymać ich lojalność dla danego miejsca, dostają certyfikaty jakości dla swojego projektu oraz wielu ekspertów.