Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Firany do parapetu czy za parapet – długość karnisza a szerokość firanki. Jak dobrać firanki i zasłony?

Firany do parapetu czy za parapet – długość karnisza a szerokość firanki. Jak dobrać firanki i zasłony?

Wybór firanek nigdy nie jest prostą sprawą. Istnieje wiele rodzajów firan, a także zasłon, w których łatwo się pogubić. Liczne są również desenie, wzory i grafiki, gdyż firany już od dawna nie występują wyłącznie w wersji klasycznej. Mimo przytłaczającego efektu ta mnogość możliwości jest tak naprawdę dla nas dobra. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć firankę, która idealnie wpasuje się w jego gust, a także sprawia, że wnętrze pomieszczenia wygląda korzystnie. Drugą stroną medalu jest jednak możliwość złego dobrania firanek do stylu i wielkości naszego mieszkania. By uniknąć tego niekorzystnego efektu, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami doboru firanek.

Idealna szerokość firanek – długość karnisza a szerokość firanki

Niejedna osoba toczyła już batalię z zagadnieniem odnośnie odpowiednich wymiarów firanki. Głównym problemem jest wtedy pytanie, czy długość karnisza a szerokość firanki powinny mieć jakieś powiązanie. Odpowiedź jest twierdząca. Wszystko należy zacząć od pomiaru karnisza. Jeśli nad naszym oknem znajduje się szyna, sprawa jest prosta i pomiaru należy dokonać na całej jej długości. Jeśli jednak chodzi o wszelkie dekoracyjne karnisze, należy pamiętać, by w pomiarze nie brać pod uwagę żadnych zdobień, które zazwyczaj znajdują się na początku i końcu karnisza. Mierzymy tylko powierzchnię, na której będzie wisiała firanka. By nasz nowy zakup – firanka – prezentował się na oknie idealnie, musi mieć szerokość co najmniej dwukrotnie większą od szerokości karnisza. Wtedy można będzie zaaranżować ozdobne fale, które dodadzą uroku każdemu oknu.

Podstawowe reguły doboru firanek

Wybór firanek i zasłon nie polega jedynie na sporządzeniu pomiarów i zakupie dowolnych tkanin. Podczas poszukiwania firan idealnych musimy mieć w głowie pewne podstawowe zasady, dzięki którym unikniemy nieudanego zakupu. Przede wszystkim należy określić, do jakiego pomieszczenia firan poszukujemy i pomyśleć o jego charakterystycznych cechach. Dzięki temu precyzyjnie dobierzemy cechy firanki do specyfikacji pomieszczenia. Będziemy z góry wiedzieć, na jakie desenie, kolory i kształty możemy sobie pozwolić, a jakich lepiej unikać. W przypadku małych pomieszczeń powinno się ograniczyć wzornictwo i postawić na stonowane barwy, by nie przytłaczać i tak już ograniczonej przestrzeni oraz dopływu światła. Tego typu restrykcje nie dotyczą natomiast dużych pomieszczeń, w których nie brakuje przestrzeni i nie ma obaw, że wzór, czy krój firanki zdominuje wnętrze.

Jedynie ozdoba, czy jednak użyteczność? Firany do parapetu czy za parapet

Bardzo ważną kwestią, jaką musimy rozważyć przed wyruszeniem po nową firankę, czy też zasłonę, jest jej przeznaczenie. Należy podjąć decyzję, czy ma ona spełniać funkcję jedynie estetyczną, czy jej zadaniem ma być dobra osłona przed promieniami słonecznymi. Jeśli oczekujemy od firany jedynie walorów dekoracyjnych, wystarczy skupić się na doborze odpowiedniej barwy, wzornictwa i niebanalnych upięć. Jednak w przypadku oczekiwań natury użytkowej, musimy zwrócić uwagę na zgoła odmienne kryteria. W przypadku zasłon trzeba dobrać odpowiednią ich łączną szerokość, która pozwoli na swobodne zaciągnięcie ich na całej szerokości okna. Nie należy też iść na łatwiznę. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na firany do parapetu czy za parapet, zawsze trzeba pamiętać o technicznych kwestiach związanych z taką decyzją. Konieczne jest zrobienie pomiarów, dzięki którym długość firany będzie idealnie odpowiadać naszym preferencjom. Dzięki temu może nieco żmudnemu zajęciu, unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek po zakupie nowej firanki i założeniu jej na okno.

Artykuł powstał przy współpracy z https://inspirehome.pl/firany-do-parapetu-klasyka/