Pages Navigation Menu

luksusowe mieszkania Kraków

Konserwacja mebli drewnianych

Konserwacja mebli drewnianych

Drewno to ponadczasowe rozwiązanie do naszych wnętrz. Decydując się na meble z naturalnego surowca, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich jakość, ale przede wszystkim właściwą konserwację. To od niej zależy, jak długi czas będą nam służyły oraz jak będą się prezentowały.

Konserwacja drewna

Meble z drewna mają swój specyficzny urok. Na rynku znajduje się wiele farb, dlatego wybór bywa prawdziwym wyzwaniem. Farby do drewna muszą posiadać w swoim składzie nie tylko środki barwiące, które będą zgodne z oczekiwaniami klienta, ale przede wszystkim powinny właściwie konserwować. Regularne malowanie poprawia efekty wizualne, jednak w dużej mierze chroni przed kornikami, pęknięciami, ponieważ nawilża drewno i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. O tym, jak zabezpieczyć drewniane elementy przeczytasz tu: domnanowo.pl.

Lakierobejca a farba

Decydując się na samodzielne malowanie mebli drewnianych, właściwie każdy klient stoi przed dylematem, który produkt będzie najlepszym rozwiązaniem. Często podejmuje się decyzję w sprawie koloru, jednak warto poznać różnicę, by dokonać właściwego zakupu. Farby do drewna to bardzo dobre krycie, zabawa kolorem i całkowite zakrycie słojów. Jeśli chcemy uzyskać intensywną barwę już przy pierwszej warstwie, a kolejna ma ją jedynie podkreślić, będzie to idealny wybór. Farba wnika wgłąb drewna, nadając wybrany kolor, jednocześnie skutecznie chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami. Alternatywą będzie lakierobejca, która świetnie sprawdza się przy naturalnym drewnie. Nadaje połysku, konserwuje, jednocześnie podkreśla słoje. Jeśli komuś zależy na naturalnym efekcie, a chciałby właściwie zakonserwować meble, to będzie najlepszy wybór. O lakierobejcach przeczytasz tu: slodkidom.com.pl.

Przygotowanie do działania

W zależności od stanu mebli drewnianych należy je umyć, ale przede wszystkim zedrzeć poprzednie warstwy środków ochronnych. Doskonale sprawdzi się papier ścierny, który poradzi sobie z pozostałościami farb, a jednocześnie utworzy delikatnie nierówności, które zwiększą przyczepność farby lub lakierobejcy. Kolejnym krokiem będzie ponowne, a nawet kilkukrotne umycie, by móc oczyścić powierzchnię z wszelkiego rodzaju pyłu i drobinek. Wielu specjalistów przed przystąpieniem do tej czynności odkurza, lub wykorzystuje powietrze ze sprężarki, by efekt był jeszcze lepszy. Wyschnięte drewno jest gotowe do malowania. W zależności od wybranego środka należy wykorzystać odpowiednie narzędzie do nanoszenia produktu. Dla jednych będzie to wałek do malowania drewna, podczas gdy wiele osób przekonanych jest do klasycznych pędzli. Po wyschnięciu pierwszej warstwy można będzie ocenić, czy kolejna jest konieczna oraz, czy efekt jest w pełni satysfakcjonujący.
Posiadając meble drewniane, należy zwrócić uwagę, że regularna konserwacja w stopniu znacznym wpływa na ich wygląd, ale przede wszystkim trwałość. Oczywiście za każdym razem można wybierać inne kolory, co daje możliwość wprowadzenia zmian w aranżacji naszych wnętrz. Meble z drewna to ponadczasowe rozwiązanie, dlatego warto je rozważyć przy zmianach w swoich wnętrzach. Wiele osób uznaje, że nadają poczucia komfortu i elegancji, dlatego niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ludzi na całym świecie.