Czym różnią się lampy stojące ogrodowe od pokojowych?
Lampy stojące są świetnym rozwiązaniem zarówno do wnętrz, jak i do ogrodów. Do wyboru pozostaje wiele atrakcyjnych wzorów i funkcjonalnych technologii. Jednak lampy stojące pokojowe nie nadają się rozświetlenia ogrodu, gdzie potrzebne jest specjalne oświetlenie zewnętrzne.
Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu i właściwie dobranemu oświetleniu stojącemu, domy, mieszkania, firmy i ogrody stają się piękne, bezpieczne i funkcjonalne. Nowoczesne lampy stojące oświetlają dzisiaj nie tylko wnętrza. Specjalne modele zewnętrzne coraz częściej rozświetlają wejścia do budynków, podjazdy, tarasy, ganki, obrzeża posesji oraz obiekty małej architektury, np. altanki, oczka wodne, baseny, wiaty grillowe, rzeźby czy fontanny. W segmencie zewnętrznego oświetlenia stojącego znajdziemy m.in. latarnie zaprojektowane na wzór oświetlenia ulicznego czy kule świetlne na nóżkach.
Jakie lampy wybrać do ogrodu?
Wybór oświetlenia zewnętrznego zależy od różnych czynników, m.in. od położenia ogrodu względem obiektu, powierzchni posesji oraz miejsc i elementów, które chcemy rozświetlić. Do oświetlania stref wypoczynku oraz podjazdu świetnie nadają się lampy stojące, które obecnie dostępne są w wielu ciekawych, nowoczesnych i klasycznych wzorach. Zarówno w domach, jak i w ogrodach, coraz częściej pracują LED-owe lampy stojące, które są energooszczędne i efektowne. Niektóre modele pozwalają na regulację natężenia i koloru światła, by uzyskać w pełni spersonalizowany efekt świetlny. Jeśli lampa będzie nam towarzyszyć w czytaniu lub wykonywaniu precyzyjnych prac, warto wybrać model z regulacją kąta padania światła (klosza).
Aspekty techniczne oświetlenia ogrodowego
Ogród muszą oświetlać specjalnie zaprojektowane i zabezpieczone urządzenia, odporne na trudne, zmieniające się warunki atmosferyczne. Lampy stojące do ogrodu, w przeciwieństwie do modeli pokojowych, narażone są na deszcze, wiatry, pyły, mrozy, śniegi, gradobicia oraz uderzenia np. kamieniami i żwirem spod kół samochodu czy kosiarki, dlatego powinny być wyposażone w klosze o wysokim wskaźniku IP (minimum to IP41), który wskazuje na ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Podobnie jak lampy stojące salonowe, muszą zapewniać dostateczną ilość światła po zmroku, dobrze pasować do całej aranżacji i podkreślać dekoracyjne elementy przestrzeni. Wewnętrzne lampy stojące mogą być wykonane właściwie z dowolnych materiałów: metalu, drewna czy tkaniny. W przypadku stojącej lampy ogrodowej powinna to być np. stal nierdzewna. Niezależnie od docelowego położenia, warto wybierać modele z technologią LED, co pozwoli na znaczące oszczędności – energii i pieniędzy.
W ogrodzie, podobnie jak w domu, relaksujemy się, czytamy, grillujemy, uprawiamy sport czy robimy porządki, dlatego warto go traktować jak integralną część budynku i aranżować z taką samą pieczołowitością, jak wnętrza, dbając o odpowiednie meble, dekoracje i oczywiście oświetlenie.